Türkiye’de Çocuğun Yaşam Hakkı İhlalleri Ocak Ayı Bilgi Notu

03.02.2022

FİSA Çocuk Hakları Merkezi tarafından medya izleme yoluyla elde edilen verilere göre Ocak ayı boyunca Türkiye genelinde en az 25 çocuk önlenebilir sebeplerle yaşamını yitirmiştir. Geçtiğimiz ay yaşamını yitiren çocuklara ve görülmeye devam eden çocuk yaşam hakkı ihlali davalarına ilişkin ayrıntılı bilgiye bu bilgi notundan erişebilirsiniz. 

 

 

Rümeysa Ergün (12) – Aysel Uğurlu (3)

1 Ocak 2022 tarihinde Aksaray’ın Hatipoğlu köyü yolunda iki aracın çarpışması sonucu 2’si çocuk 7 kişi yaşamını yitirirken, yaşamını yitiren çocukların Rümeysa Ergün (12) ile Aysel Uğurlu (3) olduğu öğrenildi. Trafik kazasına neden olan ve kendisi de yaşamını yitirenler arasında yer alan diğer araçtaki sürücünün alkollü olduğu tespit edildi.

Hüseyin Öztürk (14)

1 Ocak 2022 tarihinde, gece yarısı İstanbul’un Bağcılar ilçesi Demirkapı Mahallesinde süren yılbaşı kutlamaları sırasında çıkan kavgada rastgele ateşlenen silah nedeniyle Hüseyin Öztürk’ün (14) kafasından vurularak yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından ilerleyen saatlerde yapılan bir diğer habere göre ise Öztürk’ün gecenin ilerleyen saatlerinde “Hepinizi çok seviyorum” diyerek silahla intihar ettiği iddia edildi. 

Furkan Akmeşe (4)

1 Ocak 2022 tarihinde, Muğla’nın Bodrum ilçesi Gümüşlük Mahallesindeki evlerinin bahçesinde oynarken üzerine bahçedeki şadırvanın çatı kaplama malzemesi (atermit) düşen Furkan Akmeşe’nin (4) yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Muhammed Mustafa Kulacı (18)

4 Ocak 2022 tarihinde Kayseri’nin Kocasinan ilçesindeki Fatih Mahallesi İnönü Parkında arkadaşını bekleyen Altınspor Kulübü’nün lisansli kick boks sporcusu Muhammed Mustafa Kulacı’nın (18) kendisine “yan baktığını” iddia eden Y.E.A (16) tarafından bıçaklanarak yaşamını yitirdiği öğrenildi. 

Müslüm Sürücü (3)

5 Ocak 2022 tarihinde, Adana’nın Ceyhan ilçesinde yolun karşısına geçmeye çalışan Müslüm Sürücü’nün (3), kendisine çarpan panelvanın altında kaldığı ve olay yerine gelen bir başka araçla Ceyhan Devlet Hastanesine kaldırıldığı ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirdiği öğrenildi. 

Edanur Demir (17)  

8 Ocak 2022 tarihinde Antalya’nın Kepez ilçesi Sakarya Bulvarı üzerinde bulunan bir kafede çalışan ve sevgili olduğu iddia edilen Sıla P. (21) ile Sefa M.D.’nin (22) tartışmaya başlaması üzerine, aynı kafede çalışan Edanur Demir’in (17) çifti ayırmak isterken erkek şahsın elindeki silahı ateşlemesi sonucu başından vurularak yaşamını yitirdiği öğrenildi.  

Yunus Emre Yeşilyurt (14)

9 Ocak 2022 tarihinde Osmaniye’nin Sumbas ilçesinde, babasının evlerinin önünden yola çıkartmaya çalıştığı traktörün devrilmesiyle altında kalan Yunus Emre Yeşilyurt’un (14) yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Medine Yılmaz (5)

10 Ocak 2022 tarihinde Gaziantep’in Şahinbey ilçesi İbni Sina Mahallesindeki evlerinde bulunan av tüfeğiyle oynayan 12 yaşındaki çocuğun, kardeşi Medine Yılmaz’ı (5) yaraladığı ve çocuğun olay yerinde yaşamını yitirdiği öğrenildi. 

Fatih Emre Asker (11)

11 Ocak 2022 tarihinde Bolu’nun Göynük ilçesi Bilecik-Nallıhan Sakarya kara yolu Sifyanlar köyü mevkisinde, bir otomobil ile karşı yönden gelen bir kamyonun çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında sürücü Aziz Asker ile eşi Fadime Asker (45) ve çocukları Beyzanur (20) ile Fatih Emre Asker’in (11) olay yerinde yaşamlarını yitirdiği öğrenildi.

Ömer Faruk Gündoğdu (5)

11 Ocak 2022 tarihinde Bursa’nın İnegöl ilçesinde dedesiyle birlikte yolun karşısına geçmeye çalışan Ömer Faruk Gündoğdu’nun (5) araba çarpması sonucu ağır yaralanarak yaşamını yitirdiği öğrenildi. 

Özkan Boy (16)

12 Ocak 2022 tarihinde, İstanbul’un Esenyurt ilçesinde 7. katta bulunan evlerinin balkonundan düşen Özkan Boy’un (16) yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Ayşenur Kazık (3)

13 Ocak 2022 tarihinde, Burdur’un Cemil Mahallesinde annesi ve dayısı Hızır Ç. (18) ile yaşayan Ayşenur Kazık’ın (3) gece gürültü çıkardığı gerekçesiyle dayısı tarafından tekmelenerek öldürüldüğü öğrenildi. Babanne Kader Tuğla tarafından anne Kader Karadeniz’in ailesinin çocuklara ayaklarından bağlamak, banyoya ya da bodruma kitlemek şeklinde şiddet uyguladığı iddia edilirken Karadeniz’in 4 yaşındaki diğer çocuğunun da Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce korumaya alındığı öğrenildi.  

Ahmet Erlale (12)

15 Ocak 2022 tarihinde Gaziantep’in Şehitkamil ilçesi Merveşehir Mahallesindeki bir apartmanın 10. katında bulunan dairelerinin penceresinden düşen Ahmet Erlale’nin (12) yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Yunus Emre Arıkbulmuş (1)

15 Ocak 2022 tarihinde, Şanlıurfa’nın Harran ilçesi Sütlüce Mahallesinde Yunus Emre Arıkbulmuş’un (1) kamyonet çarpması sonucu yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Felek Çetin (17)

16 Ocak 2022 tarihinde, Şırnak’ın İdil ilçesi Karalar beldesinde yaşayan Felek Çetin’in (17) ailesiyle yaşadığı evde şüpheli bir biçimde intihar ettiği öğrenildi. 

Mehmet Yuşa Karaca (2)

22 Ocak 2022 tarihinde, Ordu’nun Ünye ilçesi Yeşilkent Mahallesinde oyun oynarken boğazına fındık kaçan Mehmet Yuşa Karaca’nın (2) önce ailesinin evde yaptığı müdahalenin ardından Ünye Devlet Hastanesine, oradan da Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildiği ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirdiği öğrenildi. 

Osman Halil (4) – Handan Halil (6)

24 Ocak 2022 tarihinde, Gaziantep’in Şahinbey ilçesi Kahvelipınar Mahallesi’ndeki bir evde bilinmeyen bir nedenle çıkan yangın sonucu dumandan zehirlenen Suriyeli mülteci Osman Halil (4) ile Handan Halil’in (6) yaşamını yitirdiği öğrenildi. 

Zafer Can Kılıç (16)

25 Ocak 2022 tarihinde, Adana’nın Çukurova ilçesi Güzelyalı Mahallesinde, iki arkadaş O.T. (15) ve Zafer Can Kılıç (16) arasında bilinmeyen bir nedenle çıkan tartışmanın kavgaya dönüşmesi sonucunda O.T.’nin Zafer Can Kılıç’ı göğsünden bıçaklayarak olay yerinden kaçtığı, Zafer Can Kılıç olay yerinde yaşamını yitirirken O.T.’nin yakındaki bir okul bahçesinde saklanırken polis tarafından yakalandığı öğrenildi.

2 Çocuk

26 Ocak 2022 tarihinde Niğde-Ankara otoyolunun güney çıkışı kavşağında, bir tırın içerisinde çocukların da bulunduğu bir minibüse arkadan çarpması sonucu gerçekleşen trafik kazasında minibüsteki 2’si çocuk 3 kişinin yaşamını yitirdiği, 4 kişinin de ağır yaralandığı öğrenildi.

Aysel Gizem Çolak (15)

26 Ocak 2022 tarihinde, Adıyaman’ın Besni ilçesi Çakırhöyük beldesinde Ramazan Çolak’a ait ahırın çatısının yoğun kar yağışı nedeniyle çökmesi sonucu babası ile beraber enkaz altında kalan Aysel Gizem Çolak’ın (15) yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Metin Sol (13)

28 Ocak 2022 tarihinde Çorum’da Çevre Yolu İlim Yayma Cemiyeti Kavşağı yakınlarında yolun karşısına geçmeye çalışan Metin Sol’un (13) araba çarpması sonucu yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Yasin Yüceay (1)

30 Ocak 2022 tarihinde, Antalya’nın Serik ilçesi Kadriye Mahallesindeki evlerinde Covid-19 testlerinin pozitif çıkması nedeniyle karantinada bulunan 4 kişilik Yüceay ailesine telefonla ulaşılamayınca komşularının 112’yi çağırmasının ardından eve giren polis ve sağlık ekipleri tarafından ailenin, sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenmiş olduğu tespit edildi. Olayda anne Yasemin Yüceay ile Yasin Yüceay (1) yaşamını yitirirken baba Ferhat Yüceay ile İkra Yüceay’ın (5) hayati tehlikelerini atlattığı öğrenildi. 

 

Ocak Ayında Görülen Çocuğun Yaşam Hakkı İhlali Davaları

Dargeçit/JİTEM Davası

Mardin’in Dargeçit ilçesinde 29 Ekim 1995 ve 8 Mart 1996 tarihleri arasında gözaltına alınan 3’ü çocuk 8 kişi ile onların ailelerine bilgi verdiği iddia edilen Uzman Çavuş Bilal Batır’ın kaybedilmesine ilişkin olarak 18 kişi hakkında ‘taammüden öldürme’ iddiasıyla Adıyaman 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Ocak 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme, dönemin Dargeçit Cumhuriyet Savcısı Adem Kul’un dinlenmesi için müzakere yazılmasına ve sanıklar hakkındaki tutuklama talebinin reddine karar vererek bir sonraki duruşmayı 4 Nisan 2022 tarihine erteledi.

Damla Demir Davası

Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde, telefonuna bıraktığı notta komşusu M.K.’nin (56) cinsel tacizine maruz kaldığını belirterek 20 Mayıs 2021’de intihar eden 16 yaşındaki Damla Demir’in tırnaklarından alınan doku örnekleri ile DNA’sı da eşleşen M.K. hakkında “sarkıntılık yapmak suretiyle çocuğun cinsel istismarı” suçundan 3 yıldan 8 yıla kadar, “taksirle ölüme neden olma” suçundan ise 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan M.K. ilk duruşmada tutuklandı. Zonguldak 1. Asliye Ceza Mahkemesinde, 18 Ocak 2022’de görülen ikinci duruşmada ise suçlamaları reddederek ev hapsi kararıyla tahliye edildi. Damla Demir’in ailesinin karara itiraz ettiği öğrenildi.

Çorlu Tren Kazası Davası

8 Temmuz 2018’de Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 7’si çocuk, 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren kazasıyla ilgili davanın 9’uncu duruşmasına İstanbul’daki hava muhalefeti nedenile ailelerin ve avukatların katılamaması nedeniyle duruşma 25 Mayıs 2022 tarihine ertelendi.

Ahmet Çetin Genç Davası

Urfa merkez Haliliye ilçesi Adliye Kavşağı’nda 31 Aralık 2020 tarihinde kırmızı ışık ihlali sonucu çarptığı Ahmet Çetin Genç’in (17) ölümüne sebep olan polis Fırat Sönmez ile motosiklet sürücüsü M.K. adlı çocuk hakkında “Taksirle öldürme ve yaralamaya neden olma” suçundan açılan davanın ilk duruşması Urfa 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya sanık polis Fırat Sönmez ile avukatlar katılırken, M.K. adlı çocuk sağlık sorunlarından ötürü duruşmaya katılmadı. Savunmaların ardından sanıkların tutuklanma talebini reddeden mahkeme heyeti, M.K.’nin bir sonraki celsede hazır edilmesi için duruşmayı 1 Haziran 2022’ye erteledi.

İrem Bahçe Davası

Mersin’de 2019 yılında 5 aylık hamile iken intihar süsü verilerek ailesi tarafından öldürülen İrem Bahçe’nin (17) ölümüyle ilgili 6’sı tutuklu, 7 yakınının yargılandığı davanın 8’inci duruşması Mersin 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Olayın “intihar” olarak kendilerine yansıdığı yönünde ifade veren polislerin, ölümün şüpheli olması üzerine sanıkların savcılık talimatıyla gözaltına alındıklarını aktarmalarının ardından bir sonraki duruşma 18 Şubat 2022’ye ertelendi.

Şiar Kılıç Davası

28 Nisan 2020’de Sakarya’nın Kocaeli ilçesinde darp edildikten sonra evde çıkan yangında ölü bulunan Şiar Kılıç (9) davasında sanıkların yargılanmasına devam edilirken mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan anne Gülizar A.’nın sevgilisi Hami K.’nin annesi ile kardeşinin tahliyesine karar vererek duruşmayı 14 Nisan 2022’ye erteledi.