TÜRKİYE’DE ÇOCUĞUN YAŞAM HAKKI İHLALLERİ EKİM AYI BİLGİ NOTU

29.11.2022

 

FİSA Çocuk Hakları Merkezi tarafından medya izleme yoluyla elde edilen verilere göre Ekim ayı boyunca Türkiye genelinde en az 74 çocuk önlenebilir sebeplerle yaşamını yitirmiştir. Yaşamını yitiren çocuklardan 29’u kız, 43’ü oğlan çocuğu olup 2’sinin kimliği bilinmemektedir. Ekim ayında 20 çocuğun trafik kazalarında yaşamını yitirdiği öğrenilirken mevsimin soğumaya başlaması ile kentsel ve kırsal açık alanlardaki sulama kanalları ve göletlerde boğularak yaşamını yitiren çocukların sayısı 5 olup bu başlıkta düşüş gözlemlenmesi ile beraber; yaz aylarında rastlanmayan ev yangınlarında yaşanan çocuk ölümleri yeniden gündeme gelmeye başlamıştır. Ayrıca yine bireysel silahlanma nedeniyle evde buldukları, ebeveynlerine ait tabancalar ile oynarken yaşamını yitiren ve yine bu tabancaları kullanarak intihar eden çocuklar da bulunmaktadır. Yine yaşamını kaybeden çocuklardan 5’inin ise ebeveynlerinin çalışma alanlarında güvenliksiz koşullarda bulundurulan ve işyeri kazaları sonucu hayatını kaybeden çocuklar olduğu görülmektedir. Bu ay aynı zamanda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Sevgi Evinde bakım hizmeti kapsamında bulunduğu sırada bir akranı tarafından öldürülen bir çocuk da bulunmaktadır. 

Ekim ayında yaşamını yitiren çocuklara ve görülmeye devam eden çocuk yaşam hakkı ihlali davalarına ilişkin ayrıntılı bilgiye bu bilgi notundan erişebilirsiniz. 

 

 

 

 

Şevval Koçar (13)

2 Ekim 2022 tarihinde, Ordu’nun Fatsa ilçesi Karşıyaka Mahallesinde evlerinde 15 yaşındaki ağabeyinin evde bulduğu babasına ait av tüfeği ile oynarken odada bulunan 13 yaşındaki kız kardeşi Ş.K.’yı vurduğu ve kız çocuğunun kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği öğrenildi.

Berat Köse (15) – Berkay Köse (13)

2 Ekim 2022 tarihinde, Ağrı’nın Fırat Mahallesi Suçatağı mevkiinde serinlemek için mahalleden geçen Şeyran Deresine giren kardeşler 15 yaşındaki Berat Köse ve 13 yaşındaki Berkay Köse’nin, iş makinelerinin kum aldığı noktada boğularak yaşamını yitirdiği öğrenildi.  

M.Ç. (11) 

3 Ekim 2022 tarihinde İzmir’in Selçuk ilçesi Cumhuriyet Mahallesindeki evlerinde iki adet tabanca bulan iki kuzenden 12 yaşındaki H.A.’nın tabancalar ile oynarken kuzeni 11 yaşındaki M.Ç.’yi vurduğu, oğlan çocuğunun kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği öğrenildi. 

M.T. (5)

3 Ekim 2022 tarihinde, Afyonkarahisar’ın merkeze bağlı Sülümenli beldesi Zafer Mahallesinde seyir halindeki traktörden düşen 5 yaşındaki M.T.’nin yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Muhammed Mert Batmaz (14)

3 Ekim 2022 tarihinde, Osmaniye’de kalp krizi geçiren 14 yaşındaki Muhammed Mert Batmaz’ın hayatını kaybettiği öğrenildi.

Abdullah Kurdi (13)

3 Ekim 2022 tarihinde, İstanbul’un Arnavutköy ilçesi Anadolu Mahallesi Yukarıpazar sokaktaki 2 katlı bir binada çıkan yangın sonucu evde yalnız bulunan 13 yaşındaki otizm sahibi Suriyeli Abdullah Kurdi’nin hayatını kaybettiği, geçmişte de yangın çıkarma girişimleri olduğu ve bu yangını da Kurdi’nin başlatmış olabileceğinin iddia edildiği öğrenildi. 

Hayrunnisa Bayrak (14)

4 Ekim 2022 tarihinde, İstanbul’un Şişli ilçesi Halide Edip Adıvar Mahallesinde 11. katta bulunan evinin penceresinden düşen 14 yaşındaki kız çocuğu Hayrunnisa Bayrak’ın yaşamını yitirdiği, olayın intihar olup olmadığının araştırıldığı öğrenildi.

Sezgin Türkel (16)

4 Ekim 2022 tarihinde, Samsun’un İlkadım ilçesinde yaşadığı evde 16 yaşındaki Sezgin Türkel’in kendini asarak intihar ettiği öğrenildi. 

E.Y. (17)

4 Ekim 2022 tarihinde, Bursa’nın Çalı Mahallesindeki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu 17 yaşındaki kız çocuğu E.Y.’nin tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiği öğrenildi.

M.Ö. (15)

4 Ekim 2022 tarihinde, Zonguldak’ın Alaplı ilçesi Yeşilyurt Köyünde yaşayan, Alaplı Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrenim gören 15 yaşındaki oğlan çocuğu M.Ö.’nün bilinmeyen bir nedenle kendini asarak intihar ettiği öğrenildi.

Berfin Günden (18)

6 Ekim 2022 tarihinde, Muğla’nın Marmaris ilçesi Armutalan Mahallesindeki evinden işe gitmek için elektrikli bisikletiyle yola çıkan 18 yaşındaki Berfin Günden’in dengesini kaybederek yaptığı kaza sonucu hayatını kaybettiği öğrenildi.

Ziya Gün (18)

6 Ekim 2022 tarihinde, Burdur-Tefenni yolu üzerinde bir araba ile çarpışan 18 yaşındaki motosiklet sürücüsü Ziya Gün’ün hayatını kaybettiği öğrenildi.

1 Çocuk (2 günlük)

6 Ekim 2022 tarihinde, Ordu’nun Karşıyaka Mahallesinde 12 Eylül 2022’de doğan ve hakkında annesi tarafından kayıp ihbarında bulunulmuş olan bir kız bebeğin yapılan soruşturma sırasında evin bahçesinde cansız bedeninin bulunduğu ve annenin 14 Eylül günü bebeği emzirirken üzerinde uyuyakalarak boğulmasına neden olduğu, daha sonra korkarak bebeği önce 23 gün çatı katında sakladığı, daha sonra da bahçeye gömdüğünü itiraf ettiği öğrenildi.

Mustafa Şekeroğlu (2 aylık)

7 Ekim 2022 tarihinde, Gaziantep’in Şahinbey ilçesi Yeşilevler Mahallesinde bulunan bir evde 2 aylık bebek Mustafa Şekeroğlu ve annesinin bıçaklanmış olarak bulunduğu, bebeğin hayatını kaybettiği ve daha sonra yapılan sorguda annenin çocukluğundan bu yana psikolojik sorunlar yaşadığı ve bebeği öldürdüğünü itiraf ettiği öğrenildi. 

İnci Candar (2 aylık)

7 Ekim 2022 tarihinde, Bursa’nın İnegöl ilçesi Ertuğrulgazi Mahallesi Kozluca Bulvarı üzerinde bulunan bir evde annesi tarafından emzirilip beşiğine yatırılan 2 aylık bebek İnci Candar’ın daha sonra beşiğinde hareketsiz bulunduğu ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Büşra Kabataş (15)

7 Ekim 2022 tarihinde, Kocaeli’nin Gebze ilçesi Mustafapaşa Mahallesindeki 3 katlı binanın 2. katında bulunan evde yangın çıktığı ve 15 yaşındaki Büşra Kabataş’ın bu yangında hayatını kaybettiği öğrenildi. Ancak soruşturma sürecinde Büşra Kabataş’ın annesine platonik aşk besleyen ve onu öldürme amacı taşıyan bir kişi tarafından bıçaklanarak öldürüldükten sonra yangının cinayet delillerinin karartılması amacıyla çıkarıldığı anlaşılarak yakalanan kişinin de itirafta bulunduğu ve tutuklandığı öğrenildi. 

Miraç Ömür İnce (7)

8 Ekim 2022 tarihinde, Trabzon’un Ortahisar ilçesi Karşıyaka Mahallesi Tanjant Caddesinde kurs dönüşü öğrenci servisinden inen 7 yaşındaki Miraç Ömür İnce’nin yaya geçidinden yolun karşısına geçtiği sırada 17 yaşındaki ehliyetsiz sürücünün kullandığı aracın çarpması sonucu yaşamını yitirdiği öğrenildi. Olayla ilgili aracın ve öğrenci servisinin sürücülerinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Ayşegül El Hamidiye (1)

8 Ekim 2022 tarihinde, İzmir’in Ödemiş ilçesi Hürriyet mahallesi Şehit Ali Dereli Mevkiinde bir çiftlikte işçi olarak çalışan babasının kullandığı traktör tekerinin altında kalan 1 yaşındaki Suriyeli Ayşegül El Hamidiye’nin yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Sait Altınışık (16)

8 Ekim 2022 tarihinde, Aydın’ın Sultanhisar ilçesinde meydana gelen trafik kazasında yaralanan 16 yaşındaki Sait Altınışık’ın kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği öğrenildi.

Tuğçe Uğur (12) – Yusuf Uğur (9)

9 Ekim 2022 tarihinde, Ankara’nın Altındağ ilçesi Çamlık Mahallesinde, hakkında uzaklaştırma kararı bulunmasına rağmen boşanma aşamasında olduğu eşinin evine giden adamın eşi ile çocukları 12 yaşındaki Tuğçe Uğur ve 9 yaşındaki Yusuf Uğur’u bıçaklayarak öldürdüğü ve ardından kendi yaşamına son verdiği öğrenildi.

S.S. (3)

10 Ekim 2022 tarihinde, Sakarya’nın Pamukova ilçesi Çardak Mahallesi yolu üzerindeki bir hayvan besi çiftliğinde babasının çalıştığı yem karma makinesinin bağlı olduğu traktöre binmeye çalışan yabancı uyruklu 3 yaşındaki kız çocuğu S.S.’nin traktörün hareket etmesi sonucu makinenin şaft kısmına düşerek yaşamını yitirdiği öğrenildi.  

Muhammed Demir (16)

10 Ekim 2022 tarihinde, Batman’ın Aydınkonak Mahallesi mevkiindeki sulama kanalı kenarında yürürken suya düşen 16 yaşındaki 10. sınıf öğrencisi Muhammed Demir’in boğularak hayatını kaybettiği öğrenildi.

Oğuz Atay (5)

10 Ekim 2022 tarihinde, Denizli’nin Acıpayam ilçesi Mevlütler Mahallesindeki ormanlık alanda babasının kullandığı traktörün devrilmesi sonucu traktörde bulunan 5 yaşındaki Oğuz Atay’ın hayatını kaybettiği öğrenildi.

Cumali Pekdemir (15)

10 Ekim 2022 tarihinde, Konya’nın Ereğli ilçesi Zengen Mahallesinde bir evin müştemilatında üç çocuğun oynadığı tüfeğin ateş alması sonucu 15 yaşındaki Cumali Pekdemir’in yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Teodora Savova (5)

11 Ekim 2022 tarihinde, Bulgaristan’dan Antalya’nın Alanya ilçesi İncekum Mahallesinde bir otele ailesi ile tatile gelen 5 yaşındaki Teodora Sevova’nın otelin havuzunda boğularak yaşamını yitirdiği öğrenildi. 

Hivda Demir (17)

11 Ekim 2022 tarihinde, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesi Medya Mahallesinde bulunan HMT21 Plaza isimli işyerinde bulunan kaçak üniversite hazırlık kursunun 3. katından atlayarak intihar ettiği iddia edilen 17 yaşındaki Hivda Demir’in hayatını kaybettiği öğrenildi.

Sudenur Ongun (15)

11 Ekim 2022 tarihinde, Bursa’nın Orhangazi ilçesi TOKİ bölgesinde okul binası tadilatta olduğu için Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu binasında eğitim verilen 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi 11’inci sınıf öğrencisi, 15 yaşındaki Sudenur Ongun’un sigara içerken öğretmenine yakalanmasının ardından tüm sınıfların boş olduğu 6. kat koridor penceresinden atlayarak intihar ettiği, bu sırada olayı izleyen ve video çeken kimi öğrencilerin kız çocuğuna atlaması için tezahüratta bulunduğu öğrenildi.

Emre Koç (17)

12 Ekim 2022 tarihinde, Balıkesir’de Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mobilya Dekorasyon Bölümü öğrencisi 17 yaşındaki Emre Koç’un staj yaptığı mobilya atölyesinde üzerine suntaların devrilmesi sonucu hayatını kaybettiği öğrenildi. 

Yağmur Melek Yurt (12)

12 Ekim 2022 tarihinde, Kocaeli’nin İzmit ilçesi Kadıköy Mahallesinde yaşayan 12 yaşındaki Yağmur Melek Yurt’a geçtiğimiz yıl beyin tümörü teşhisi konduğu ancak tedavi masrafları için yardım kampanyasının sürdüğü sırada kız çocuğunun hayatını kaybettiği öğrenildi.

Umut Özsoy (4)

12 Ekim 2022 tarihinde, Kocaeli’nin İzmit ilçesi Alikahya Mahallesi İncirli sokakta bekleme halinde bulunan bir aracın altına düşen ekmeğini almak için giren 4 yaşındaki Umut Özsoy’un aracın hareket etmesi sonucu yaralandığı ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği öğrenildi.

Remzi Ö. (15)

13 Ekim 2022 tarihinde, Şanlıurfa’nın Siverek İlçesine bağlı Bahçe köyünde yaşayan 15 yaşındaki Remzi Ö.’nün evde bulunan tüfek ile intihar ettiği ve bunalımda olduğunun iddia edildiği öğrenildi.  

Ali Akın (1)

13 Ekim 2022 tarihinde, Şanlıurfa’nın Harran ilçesi Meydankapı Mahallesinde,  1 yaşındaki Ali Akın’ın araba çarpması sonucu yaşamını yitirdiği öğrenildi. 

Zana Rojhad Canyeva (10)

13 Ekim 2022 tarihinde, İstanbul’un Bakırköy ilçesi Ataköy Mahallesinde yol kenarında yürüyen bir grup çocuğun sokak köpeklerinden korkarak kaçması sırasında yola fırlayan 10 yaşındaki Zana Rojhad Canyeva’nın araba çarpması sonucu hayatını kaybettiği öğrenildi. 

Abdülkerim A. 

13 Ekim 2022 tarihinde, Mardin’in Midyat ilçesi Ovabaşı Mahallesindeki evinde 15 yaşındaki Abdülkerim A.’nın babasına ait tabanca ile kendisine vurarak intihar ettiği öğrenildi.

Ebrar Nil S. / Nisa Mihriban (1)

13 Ekim 2022 tarihinde, bebeğini 29 Mart 2022’de İstanbul Pendik’teki boş bir arazide terk ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan anne Ebru S.’nin duruşmadaki savunmasında, basında Nisa Mihriban adı ile bilinen Ebrar Nil S.’nin tedavi gördüğü hastanede 30 Eylül 2022’de hayatını kaybettiği öğrenildi.

Yusuf Doğan (14)

13 Ekim 2022 tarihinde, Elazığ’daki Kültür Park’ta bulunan bir kafede buluşan üç arkadaş arasında çıkan tartışmanın bıçaklı kavgaya dönüşmesi sonucu yaralanan 14 yaşındaki Yusuf Doğan’ın yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Berat Dağlı (16)

14 Ekim 2022 tarihinde, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde kalp krizi geçiren 16 yaşındaki Berat Dağlı’nın hayatını kaybettiği öğrenildi.

Eylül Mina Kansuz (4)

15 Ekim 2022 tarihinde, Kocaeli’nin Darıca ilçesi Emek Mahallesi Çimen Sokak üzerinde bulunan evlerinde düzenek kurarak uyuşturucu madde kullanan babasının uyuşturucu dumanından etkilenen 4 yaşındaki Eylül Mina Kansuz’un ve babanın hayatını kaybettiği, annenin ise yoğun bakımda olduğu öğrenildi. 

Bozan Uyguner (4)

16 Ekim 2022 tarihinde, Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde sünnet düğünü yapılan 4 yaşındaki Bozan Uyguner’in araç konvoyu sırasında dayısının kullandığı aracın altında kalarak hayatını kaybettiği öğrenildi.

1 Çocuk (6 aylık)

17 Ekim 2022 tarihinde, Kırıkkale’nin Hüseyin Kahya Mahallesi Rauf Denktaş Bulvarında arkadaşının evinde bebeği ile uyuyan annenin uykusu sırasında 6 aylık kız çocuğunun yataktan düşerek hayatını kaybettiği öğrenildi.

Barış Can (3)

17 Ekim 2022 tarihinde, Bursa’nın Karacabey ilçesi Tavşanlı Mahallesi 95’inci Sokaktaki bir binanın 4’üncü katındaki evde yalnız bulunan, teyzesi tarafından bakım verildiği ifade edilen 3 yaşındaki Barış Can’ın evde çıkan yangında hayatını kaybettiği öğrenildi.

Naz Gül Akduman (4)

18 Ekim 2022 tarihinde, Adana’nın Kozan ilçesi Güneri Mahallesi İpek Sokaktaki dedesine ait bahçede oyun oynayan 4 yaşındaki Naz Gül Akduman’ın kapağı kırık foseptik kuyusu içerisine düşerek hayatını kaybettiği öğrenildi.

Yusuf Delal (15)

18 Ekim 2022 tarihinde, Antalya’nın Kepez ilçesi Varsak Menderes Mahallesi Hamza Taş Bulvarı Ormanlık alan içinde saat 02.00 sıralarında poliste kayıp başvurusu olan 15 yaşındaki Yusuf Delal’in annesine ait araçla kız arkadaşı Y.S.Y ile birlikte gezintiye çıktığı ve ormanlık alanda yanlarına yaklaşarak kendisini polis olarak tanıtan bir kişi tarafından kovalandıktan sonra başından vurulmuş halde bulunduğu öğrenildi.

Kerem A. (7)

19 Ekim 2022 tarihinde, Gaziantep-Nurdağı karayolunun 20. kilometresinde hafriyat yüklü kamyona çarpan araçta bulunan 7 yaşındaki Kerem A. ile ebeveynlerinin hayatlarını kaybettiği öğrenildi.

Sümeyye Göz (13)

21 Ekim 2022 tarihinde, Samsun’un Tekkeköy ilçesi Ovabaşı Mahallesinde kalp krizi geçiren 13 yaşındaki Sümeyye Göz’ün hayatını kaybettiği öğrenildi.

Yiğit Kalpak (17)

21 Ekim 2022 tarihinde, Antalya’da 5 lise öğrencisinin gece Almanca öğretmenlerinin evine gittikleri, gençlerden üçünün orada kaldığı ve 17 yaşındaki Yiğit Kalpak’ın sabah hareketsiz bulunduğu, hayatını kaybettiği öğrenildi. Gençlerden biri uyuşturucu madde aldıklarını ifade ederken, olay yerinde yapılan incelemede evin olay sonrası temizlenmiş olduğunun tespit edildiği öğrenildi. 

Mahmut Yağız Balcı (18) – Ada Kayahan (17)

22 Ekim 2022 tarihinde, Antalya’nın Muratpaşa ilçesi Portakal Çiçeği Caddesi üzerinde elektrikli scooter kullanan iki lise öğrencisi 18 yaşındaki Mahmut Yağız Balcı ve 17 yaşındaki Ada Kayahan’ın yaya geçidinden yolun karşısına geçtikleri sırada bir aracın çarpması nedeniyle yaşamlarını yitirdiği öğrenildi.

Zehra Kırılmış (1)

22 Ekim 2022 tarihinde, Hatay’da Ekim 2021’de annesinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetmesi sonucu 8 aylıkken dünyaya gelen ve kuvözde bakım gören 1 yaşındaki Zehra Kırılmış’ın hayatını kaybettiği öğrenildi.

Habib Askay (14)

23 Ekim 2022 tarihinde, İzmir’in Konak ilçesi Kocakapı Mahallesi 1063 Sokaktaki metruk bina içerisinde tartışan iki çocuktan 17 yaşındaki İ.C.’nin 14 yaşındaki Habib Askay’ı bıçakladığı ve Askay’ın kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği öğrenildi.

Ömer Faruk Çınar (14) – Sümeyye Yeten (16)

24 Ekim 2022 tarihinde, Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde Ceylanpınar yolunun “Okullar bölgesi” olarak adlandırılan kısmı üzerinde husumetli iki akraba grubu arasında çıkan silahlı kavganın ortasında kalan okul servisinde bulunan 14 yaşındaki Ömer Faruk Çınar ve 16 yaşındaki Sümeyye Yeten’in yaşamını yitirdiği, 14 öğrencinin de yaralandığı öğrenildi.

Asiye K. (8) – Elif Ebrar K. (1)

24 Ekim 2022 tarihinde, Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde sürücüsünün direksiyon hakimiyetini yitirmesi sonucu devrilen hafif ticari araçta bulunan 8 yaşındaki Asiye K. ve 1 yaşındaki Elif Ebrar K.’nin yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Berat Yalçın (9)

25 Ekim 2022 tarihinde, Konya’nın Ereğli ilçesi Ereğli-Karapınar yolunun 17. kilometresinde bir kamyonla çarpışan hafif ticari araçta bulunan 9 yaşındaki Berat Yalçın’ın hayatını kaybettiği öğrenildi.

Mustafa Kızılkaya (14)

25 Ekim 2022 tarihinde, Siirt’in Merkez ilçesi Yeni Mahallede bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Sevgi Evinde iki çocuk arasında bilinmeyen bir sebeple çıkan kavgada 14 yaşındaki Mustafa Kızılkaya’nın aldığı bıçak darbesi sonucu yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Pavlo Dubnytskyi (13)

26 Ekim 2022 tarihinde, Antalya’nın Alanya ilçesi Mahmutlar Mahallesinde, 15 Ekim 2022’de bir yakınının kullandığı motosiklette bulunan 13 yaşındaki Ukraynalı Pavlo Dubnytskyi’nin bir araba ile çarpışmaları sonucu 11 gün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiği öğrenildi.    

Elif Ekinci (2,5)

26 Ekim 2022 tarihinde, Mardin’den gelerek Ankara’nın Beypazarı ilçesinde tarım işçiliği yapan annesi tarafından tarlada uyutulup minibüsün altına yatırılan 2,5 yaşındaki Elif Ekinci’nin babasının bebeği fark etmeden minibüsü hareket ettirmesi sonucu hayatını kaybettiği öğrenildi.  

İbrahim Meriç Özdemir (8 aylık)

26 Ekim 2022 tarihinde, Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde şarampole yuvarlanan araçta bulunan 8 aylık İbrahim Meriç Özdemir’in hayatını kaybettiği öğrenildi.

Melike Gün Kanavuzlar (15)

26 Ekim 2022 tarihinde, Muğla’nın Ortaca ilçesinde bulunan 4 katlı bir binanın çatısında selfie çekerken telefonunu aşağı düşüren ve telefonu almak için eğilen 15 yaşındaki Melike Gün Kanavuzlar’ın dengesini kaybederek aşağı düştüğü ve kaldırıldığı hastanede 29 Ekim günü hayatını kaybettiği öğrenildi. 

M.İ. (3)

26 Ekim 2022 tarihinde, Şanlıurfa’nın Harran ilçesi Damlasu Mahallesinde bir apartmanın 3. katında bulunan balkondan düşen 3 yaşındaki M.İ.’nin yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Besra Efsun Temel (11)

28 Ekim 2022 tarihinde, İzmir’in Kınık ilçesi Soma-Bergama Karayolu Kınık Organize Sanayii kavşağında bir tırın çarptığı araba içerisinde bulunan 11 yaşındaki Besra Efsun Temel’in hayatını kaybettiği öğrenildi.

Nursel Momyak (15)

28 Ekim 2022 tarihinde, Adana’nın merkez Yüreğir ilçesinde annesi evde olmadığı için onun yerine süt sağımı yapmaya sabah erken saatlerde evlerinin yanındaki ahıra giden 15 yaşındaki Nursel Momyak’ın uzatma kablosuna bağlı lambayı açmak isterken elektrik akımına kapıldığı ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği öğrenildi.

A.H. (12)

29 Ekim 2022 tarihinde, Manisa’nın Alaşehir ilçesi İstasyon Mahallesi 1 No’lu Gazi Caddesinde bulunan evlerinde yalnız olduğu sırada babasına ait olan ruhsatsız tabanca ile oynadığı iddia edilen 12 yaşındaki oğlan çocuğu A.H.’nin tabancanın ateş alması sonucu yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Yusuf Bağış (12) – İbrahim Bağış (9)

29 Ekim 2022 tarihinde, Şanlıurfa’nın Sırrın Karşıyaka Mahallesi’nde bulunan Devlet Su İşleri’ne ait sulama kanalında balık tutmak isterken oltası suya düşen ve oltayı almak için suya giren kardeşler 12 yaşındaki Yusuf Bağış ile 9 yaşındaki İbrahim Bağış’ın akıntıya kapılarak boğulduğu öğrenildi. 

A.İ. (4)

30 Ekim 2022 tarihinde, Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine bağlı kırsal Damlasu Mahallesindeki evinde oyun oynadığı sırada elektrik kablosuna temas eden 4 yaşındaki A.İ.’nin kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği öğrenildi.

Derman Acar (3)

31 Ekim 2022 tarihinde, İzmir’in Aliağa ilçesi Barbaros Hayrettin Paşa Mahallesindeki evde çıkan yangında zehirlenen 3 yaşındaki Derman Acar’ın yaşamını yitirdiği öğrenildi. 

Tuğrul Altun (1,5)

31 Ekim 2022 tarihinde, Şanlıurfa’da yaşayan ve 3 aylıkken SMA hastalığı teşhisi konulan 1,5 yaşındaki Tuğrul Altun’un tedavi masrafının karşılanabilmesi için yapılan kampanya sürerken hayatını kaybettiği öğrenildi.

Enes Düldül (10)

31 Ekim 2022 tarihinde, Muğla’nın Marmaris ilçesi Hisarönü Mahallesi Değirmenyanı mevkiinde yolun karşısına geçmeye çalışan 10 yaşındaki Enes Düldül’ün bir kamyonetin çarpması sonucu hayatını kaybettiği öğrenildi.

Nisa Nur Kurarer (6 aylık)

31 Ekim 2022 tarihinde, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi karayolu üzerinde kamyonet sürücüsünün direksiyon hakimiyetini yitirmesi sonucu yol kenarındaki elektrik direğine çarpması ile kamyonetin açık kasasında bulunan 8 kişinin yaralandığı 6 aylık olduğu belirtilen Nisa Nur Kurarer ile annesinin ise hayatını kaybettiği öğrenildi.

Ahmet Kaan Biricik (14)

31 Ekim 2022 tarihinde, Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesi Abdülhamid Han Mahallesi Ahmet Uncu Caddesinde kontrolden çıkan bir aracın sokakta bulunan inşaat firmasının camından içeri girmesi sonucu dükkanda bulunanların yaralandığı ve 14 yaşındaki Ahmet Kaan Biricik’in kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği öğrenildi.

 

                                                         2022 Yılı Ekim Ayında Görülen Çocuğun Yaşam Hakkı İhlali Davaları

 

Gülseren Mamuş Davası

15 Eylül 2021 tarihinde, İstanbul’da dini nikahlı olduğu ve bir çocukları bulunan Suat Özlüer tarafından kıskançlık nedeniyle yaşanan bir tartışma sırasında başından silahla vurularak öldürülen ve cinayetine intihar süsü verilmeye çalışılan 17 yaşındaki Gülseren Mamuş’a ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede sanığın “kasten öldürme” suçundan müebbet hapisle cezalandırılması istenmişti. 28 Ekim 2022 tarihinde görülen duruşmada ise Mahkeme  tarafından sanığın  “Çocuğa karşı kasten öldürme” suçunu işlediğini sabit görülmekle beraber takdiri indirim yapılarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının müebbet hapis cezasına dönüştürülmesine ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Çorlu Tren Kazası Davası

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 8 Temmuz 2018’de meeydana gelen, 7’si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği ve 300’den fazla kişinin yaralandığı tren kazası faciasına ilişkin 13 sanığın yargılandığı davanın 5 Ekim 2022 tarihinde görülen 11. duruşmasında Mahkeme heyeti, sanıklardan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) 1’inci Bölge Demiryolu Bakım Müdürü Mümin Karasu’nun tutuklanmasına, diğer sanıklar hakkında ise yurtdışına çıkamamak şeklinde adli kontrol tedbiri uygulanmasına karar vererek duruşmayı 11 Ocak 2023 tarihine erteledi. 

Ebrar Nil S. / Nisa Mihriban Davası

29 Mart 2022’de İstanbul Pendik’teki boş bir araziye terk edilen, basında Nisa Mihriban adı ile bilinen 14 aylık bebek Ebrar Nil S.’nin annesi Ebru S. hakkında 13 Ekim 2022 tarihinde Anadolu 42. Asliye Ceza Mahkemesi’nde “terk” suçundan yapılan yargılamada annenin savunması sırasında bebeğin 30 Eylül 2022’de tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiği öğrenildi. Mahkeme heyeti, Ebru S. hakkında ‘terk’ suçundan 5 ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmederken sanığın sabıkasız olduğunu dikkate alarak hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Kadir Gezer Davası

17 Mayıs 2022 tarihinde, Ankara’nın Altındağ ilçesinde 3 yaşındaki oğlu Kadir Gezer’i döverek öldürdüğü gerekçesiyle ‘çocuğu eziyet ederek öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle hakkında dava açılan ve tutuklu olarak Ankara 34’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan baba Onur Gezer hakkında 7 ekim 2022 tarihinde görülen duruşmada çocuğun cinsel istismara uğradığına ilişkin Adli Tıp Kurumu raporundaki detaylarla ilişkili olarak kaşıntısının geçmesi için çocuğun vücuduna krem sürdüğünü, mahrem yerlerinde kendisine ait DNA örneklerinin bu şekilde bulaşmış olabileceğini iddia eden sanık ve avukat beyanlarının ardından Mahkeme heyeti dosyadaki eksik evrakların giderilmesine ve sanığın tutukluluk durumunun devamına karar vererek duruşmayı erteledi. 

Melike Tahnal Davası

Kocaeli’de 2008’de kaybolan ve öldürüldüğü iddia edilen Meryem Tahnal’ın 2009’da kaybolan 8 yaşındaki kızı Melike Tahnal’ın Sakarya’da öldürülmesine ilişkin kamuoyunda “Palu Ailesi” olarak bilinen 6 sanık hakkında 19 Ekim 2022 tarihinde Sakarya 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada Ayşe ve Tuncer Ustael’e savunmalarını yapabilmeleri için süre verilmesine karar veren Mahkeme heyeti, Tuncer Ustael’in tutukluluk halinin devamına, Emine Ustael ile Ayşe ve İsa Palu’nun tahliyesine hükmederken duruşmayı 13 Ocak’a erteledi. Duruşmada ayrıca sanıklar Tuncer ve Emine Ustael, Hava ve Ayşe ile İsa ve Fatih Palu hakkında “çocuğu kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle açılan davanın bu dosyayla birleştiği zapta geçirildi.

Müslüme Yağal Davası

19 Kasım 2021 tarihinde kayıp olarak aranan 3 yaşındaki Müslüme Yağal’ın Mersin’in Gülnar ilçesinde cansız bedeninin bulunmasına ilişkin Silifke 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılanan büyükbaba H. Yağal ile tutuksuz sanıklar büyükanne A. Yağal, anne S. Yağal ve ağabey O. Yağal hakkında görülen duruşmada Mahkeme heyeti, küçük kızın kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için Adli Tıp Kurumundan tekrar rapor alınmasına, H. Yağal’ın tutukluluğunun devamına, diğerlerinin de mevcut halinin sürmesine karar vererek duruşmayı 10 Ocak 2023’e erteledi.

Esma Nur Çakmak Davası 

22 Ocak 2022 tarihinde, Ankara’nın Mamak ilçesinde 17 yaşındaki kızı Esma Nur Çakmak’ın intihar ettiği iddiası ile polisi arayan anne Hamide Çakmak hakkında 19 Ekim 2022’de Ankara 15’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘alt soydan çocuğu kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle görülen duruşmada sanık Hamide Çakmak’ın “Kızım Esma Nur Çakmak’ın 1 senedir sevgilisi vardı. Ara sıra evden kaçıyordu. Sürekli benimle kavga ediyordu, çünkü hep erkek arkadaşında kalmak istiyordu. Olay günü de yine aynı nedenle kavga ettik. Kızımın kendi odasında çıkan tartışma sonucunda başımdaki yazmayla kızımı nefessiz bırakarak boğdum” şeklinde verdiği ifadenin ardından Mahkeme heyeti dosyadaki eksikliklerin giderilmesi, dinlenilmesi gereken tanıkların dinlenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Enes Karabulut Davası

19 Temmuz 2022 tarihinde, Isparta’nın Yalvaç ilçesine bağlı Aşağı Tırtar köyü ova mevkiinde domuz avına çıkan dört arkadaştan 17 yaşındaki T.L.’nin elindeki babasına ait yarı otomatik av tüfeği ateş almış, 14 yaşındaki Enes Karabulut vurularak hayatını kaybetmişti. 7 Ekim 2022 tarihinde, Isparta Yalvaç Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada tutuklu olarak yargılanan ve İzmir Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan SEGBİS ile duruşmaya bağlanan 17 yaşındaki T.L.’nin olayın kaza olduğuna ilişkin beyanı ve tanıkların dinlenmesinin ardından Mahkeme heyeti T.L.’nin adli kontrol şartıyla tahliyesine ve duruşmanın ileri bir tarihe ertelenmesine karar verdi.

Gamze Açar Davası

31 Ekim 2020 tarihinde Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde iş görüşmesi için gittiği bir otelin 5. katından düşen 17 yaşındaki Gamze Açar’ın önce intihar ettiği iddia edilmiş, daha sonra itilerek düştüğü ortaya çıkmış ve yürütülen soruşturma kapsamında sanıklar Rıza Doğan, Mustafa Emre Demiral, Mehmet Doğan, Emre Eker ve Hüseyin Emre Gürgen hakkında iştirak halinde gerçekleştirdikleri ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’, ‘Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ ve ‘Kasten öldürme’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile 63 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlanmıştı. Ankara Batı Adliyesi 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 10 Ekim 2022 tarihinde gerçekleşen karar duruşmasında Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Rıza Doğan’a ‘kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘nitelikli cinsel istismardan 17 yıl, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan ise 9 yıl hapis cezası; Mustafa Emre Demiralâ ise ‘kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan 9 yıl hapis cezası verirken tutuksuz sanıklar Mehmet Doğan, Emre Eker ve Hüseyin Emre Gürgen’in ise beraatine karar verdi.

Kocaeli Servis Kazası Davası

9 Kasım 2021 tarihinde Kocaeli’nin Gebze ilçesine bağlı Beylikbağı Mahallesinde Emlak Konut Anadolu Lisesi öğrencilerinii taşıyan servisin yaptığı kazada 4’ü çocuk (Mert Efe Akıllı (14), Esma Nur Avcı (13), Rabia Üst (14) ve Ege Yılmaz (15)) 5 kişi yaşamını yitirmişti. Yapılan soruşturma ve dava süreci kapsamında midibüsün servis taşımacılığı ile ilgili birçok belgesinin eksik olduğu, ayrıca ikiz plakalı çıktığı belirlenmiş, uyuşturucu kullandığı yönünde hakkında iddialar bulunan sürücü Mehmet Ö.’nün de kan ve idrar örneklerinde, ‘metamfetamin’ ve ‘amfetamin’ isimli uyuşturucu maddelerin yanı sıra narkotik benzeri bir ağrı kesici olan ‘tramodol’ ilacına da rastlandığı ortaya çıkmıştı. Öte yandan Öte yandan yürütülen idari soruşturma kapsamında son olarak Emlak Konut Anadolu Lisesi’nin müdürü Z.A.Y. açığa alındı. 16 Ekim 2022 tarihinde Gebze 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada savcılığın raporunda, “Yaşanan kazanın alınacak tedbirler ile önlenebilir nitelikte olduğu, kaçınılmazlıktan söz edilemeyeceği, soruşturma konusu olayın meydana gelmesinde; araç sahiplerinden İ.A. ve C.A.’nın, okul servis firması sahiplerinden C.Ö. ve H.Ö.’nün, firmanın servis sorumlusu S.D.’nin, okul müdürü Z.A.Y.’nin ve sürücü Mehmet Ö.’nün bilinçli taksir seviyesinde asli derecede kusuru oldukları kanaatine varılmıştır” denilirken Özdemir’in tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, fren aksının bilirkişi tarafından incelenmesine, Adli Tıp Kurumu’na yazı yazılarak, söz konusu uyuşturucu oranının araç kullanmaya engel oluşturup oluşturmayacağı yönünde mütalaa talep edilmesine karar vererek duruşmayı erteledi. Kazada hayatını kaybedenlerden bazılarının yakınlarının Milli Eğitim Bakanlığına da dava açtığı, Gebze 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesince görülen dosyanın devam ettiği öğrenildi.

 

 

*  FİSA Çocuk Hakları Merkezi, aylık çocuk yaşam hakkı ihlalleri verilerini yerel ve ulusal düzeyde internet medyası kaynakları ile Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi günlük bültenleri ve İSİG Meclisi verileri taranarak elde edilen bilgilerden derlemektedir.

Aylık Çocuk Yaşam Hakkı İhlalleri bilgi notlarında yalnızca ölümle sonuçlanan yaşam hakkı ihlallerine yer verilmiş olup kısıtlı kaynaklardan erişilmiş olan bu verinin de erişilebilmiş olan “en az” bilgiyi sunmakta olduğu ve gerçek durumun bundan çok daha vahim olduğu unutulmamalıdır. 

Bu bilgi notlarında yer alan bilgi ve istatistikler kesinleşmediği ölçüde iddiadır. Bu iddialar, yargı kararları ve elde edilen yeni bilgiler dahil olmak üzere araştırılarak doğrulanır ve veri olur ya da çocuk yaşam hakkı ihlalleri bilançosundan çıkarılır.